Македонија

no alt

АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ДИВИТЕ ДЕПОНИИ ВО ОПШТИНА БИТОЛА

Во соработка со јавните претпријатија и неколку градежни фирми од градот, општина Битола и оваа година е дел од националната акција „Македонија без отпад 2014...

Свет

no alt

САД ги бомбардираа позициите на IS во Сирија, но го известија Дамаск

Американската армија и „партнерите“ ги започнаа воздушните напади врз позициите на Исламската држава во Сирија, соопшти Пентагон, а Стејт департментот во втор...

Спорт

no alt

Прва Меморијална трка посветена за Тони Гулевски – Бабушот

Во  недела на 12.10.2014 11 часот во Братиндол  ќе се одржи првиот Меморијален мотокрос посветен на битолчанецот Тони Гулевски-Бабушот .  (повеќе..)...

Забава

Култура

no alt

Агенцијата за филм тврди дека го подмирила обврските за „До балчак“

Државата во целост ги има исплатено сите предвидени средства кон продукциската куќа под чија ингеренција беше реализацијата на филмот „До балчак“. (повеќе..)...

Занимливости

no alt

Видео:Откриени остатоци од најголемиот диносаурус во светот тежок 65 тони

Научниците објавија дека откриле фосилни остатоци од диносаурус стар 77 милиони години, во областа јужна Патагонија во Јужна Америка, меѓу Аргентина и Чиле, и...